Noam Chomsky’den üzen haber… Artık konuşamıyor

Ünlü filozof, dilbilimci Noam Chomsky yaşadığı sağlık sorunlarından sonra artık konuşamıyor.

Eski asistanı, 95 yaşındaki Noam Chomsky’nin sağlığının tıbbi bir olay sonrasında kötüleştiğini ve iletişim kuramadığını açıkladı.

Ünlü dilbilimci, geçen yılın haziran ayından bu yana kamuoyunda görülmüyor. Hatta Gazze’deki savaş ile ilgili tartışmalara katılmaması dikkat çekiyordu. Oysa daha önce Filistin davasına verdiği destek ve İsrail devletinin suç işlediğini dile getirmişti.

MIT profesörünün sağlığının bozulmasının ardından bir daha kamuoyuna geri dönme ihtimalinin düşük olduğu ortaya çıktı.

Profesör Chomsky’nin eski asistanı Bev Stohl, ünlü aydının artık neden e-postalara yanıt vermediğini veya röportaj yapmadığını açıkladı.

2017’de emekli olana kadar 24 yıl boyunca MIT’de Chomsky’nin ofis müdürü olarak çalışan Stohl, şunları yazmıştı: “Yakın bir aile üyesiyle iletişim halindeyim ve yakın gelecekte daha fazlasını öğrenmeyi umuyoruz. Özetle Noam 95 yaşında ve haziran ayında tıbbi bir olay yaşadı. Pek çok kişinin fark ettiği gibi, sağlık durumu zamanının ve enerjisinin çoğunu aldığından yazmıyor, mektuplaşmıyor veya röportaj yapmıyor. Hâlâ bizimle birlikte, şu anda haberleri izliyor ve izlediği şeyden pek memnun görünmüyor.”

Stohl, dilbilimcinin iletişim yeteneği hakkında daha fazla ayrıntı paylaşarak, artık hareket etmediğini veya yürümediğini de sözlerine ekledi:

“Konuşma yeteneği henüz açıklayamadığım faktörler yüzünden karmaşıklaşıyor. Bir ay önce akrabası kendisini ziyaret ettiğinde iletişim kurmadı. O, ayakta durabilen biri değil. Bunun ne kadar süreceğinden emin değilim. Acı çekmiyor. Gözleri açık ve çevresinde olup biteni izliyormuş gibi görünüyor.”

Dünyaca ünlü düşünürle çalıştığı dönemle ilgili “Chomsky ve Ben” başlıklı bir anı kitabı da yazan asistan, nisan ayında şunları yazarak bir güncelleme yapmıştı: “Noam önemli bir ilerleme kaydetmedi, bunu söylediğim için üzgünüm. Halkın karşısına geri dönebileceğinden şüpheliyim çünkü çok fazla iletişim kurmuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x