“Çok Eğlenceli Olacak!” Wells Fargo, 2024 Altın Tahminini Açıkladı

Yeni yıl öncesinde resesyon korkuları azalmış olabilir. Ancak bir banka, ABD ekonomisinin henüz düzlüğe çıkmadığını söylüyor. Ayrıca, ilk yarıda beklenenden daha yavaş bir büyüme olacağı konusunda uyarıyor. Bunun yanında gelişmelerin altın için pozitif olacağını belirtiyor.

Yumuşak iniş sadece bir an için olacak, sonra…

Wells Fargo analistleri ve ekonomistleri, 2024 görünümünde ABD’deki faiz indirimlerine ilişkin piyasa beklentileri ile ekonominin görünümü arasındaki uyumsuzluğa dikkat çekiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar ABD’nin bir resesyon yaşamayacağı konusunda oldukça iyimser. Ancak gelecek yıl yaklaşık 150 baz puanlık bir gevşemeyi fiyatlıyorlar. Wells Fargo’nun varlık ve yatırım yönetimi başkanı ve baş yatırım yetkilisi Darrell Cronk, bu iki piyasa tahmininin birbirine ters düştüğünü belirtiyor. Ekonomik büyüme nispeten sağlıklı kalırsa Federal Reserve’in faiz oranlarını agresif bir şekilde düşürmeyeceğini açıklıyor.

Wells Fargo, Fed’in önümüzdeki yıl sadece iki kez faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Ancak analistler ekonomik görünümde aşağı yönlü riskler görüyor. Kıdemli küresel piyasa stratejisti Sameer Samana şu açıklamayı yapıyor:

Ya bu yumuşak iniş yeniden hızlanacak ve yeniden enflasyonla uğraşacağız ya da bu yumuşak iniş sadece bir an için olacak ve ekonomik yavaşlama genişleyip derinleşecek ve kendimizi çok daha sert bir inişin içinde bulacağız. Bu gerçekten kötü olur.

Altın 2.100 doların üzerine çıktığında çok eğlenceli olacak!

Banka, bu taban tabana zıt görüşler ortamının ABD tahvil piyasalarında bir miktar dalgalanma yaratmasını bekliyor. Bunun da bir değer deposu olarak altın için iyi olacağını belirtiyor. Genel olarak banka, tüketici talebinin başını çektiği reel ekonominin beklenenden daha fazla zayıflamasını bekledikleri için yatırımcılara en azından 2024’ün ilk yarısı için portföylerinde daha savunmacı bir pozisyon almalarını öneriyor.

Wells Fargo, altın fiyatının 2024 yılında 2.100 ila 2.200 dolar arasında işlem görmesini bekliyor. Bankanın reel varlıklar müdürü John LaForge, altının gelecek yıl rekor fiyatlara ulaşma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Ancak piyasanın son zamanlardaki en yüksek seviyelerinin üzerinde kalıcı bir kırılmaya ihtiyacı olduğunu kaydediyor. Altının son üç yıldır aralıkta seyrettiğini ifade ediyor. Ayrıca, daha geniş emtiaların altında performans gösterdiğini belirtiyor. Bu nedenle bazı yatırımcıların atlamakta tereddüt ettiğini vurguluyor. Bu bağlamda LaForge, şu yorumu yapıyor:

Şu anda altının kendini kanıtlaması gerekiyor. Yatırımcılar ‘Bana kırılmayı göster’ diyor. Bence piyasa biraz inançla 2.100 doların üzerine çıktığında çok eğlenceli olacak.

Ters rüzgarlar 2024’te altın için kuyruk rüzgarına dönecek!

Yatırımcılar hala kenarda oturuyor olsa da, geçtiğimiz yılki performansından sonra altına daha fazla dikkat ettiklerini belirtiyor. LaForge, Fed’in faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmesi nedeniyle altın fiyatının bazı önemli rüzgarlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor. Artık sıkılaştırma döngüsü sona erdiğine göre, altının daha düşük reel faizlerden faydalanması mümkün. Buradan hareketle LaForge, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Karşı rüzgarların büyüklüğü göz önüne alındığında, altın fiyatları etkileyici bir şekilde temel destek seviyelerini korumayı başardı ve hatta bir miktar yükseldi. Altının 2024 yılında pozitif fiyat momentumuna katkıda bulunabileceğine inanıyoruz. Zira son zamanlardaki ters rüzgarlar tersine dönmeye ve kuyruk rüzgarlarına dönüşmeye hazır görünüyor.

Bu riskin parlak metal için ek fırsatlar yaratıyor!

Aynı zamanda, ABD hükümetinin artan borcu sabit gelirli piyasalara daha fazla volatilite katıyor. LaForge, bu riskin altın için ek fırsatlar yarattığını söylüyor. Bu doğrultuda şu hususlara dikkat çekiyor:

Dünyadaki tüm borçlar ve olup biten her şey göz önüne alındığında, altın gibi kimsenin yükümlülüğü olmayan çok az varlık var. Bu çıplak bir enstrüman ve bence insanlar borç meselesini çözene kadar bu tür çıplak enstrümanları isteyecekler.

Laforge, altının bir portföyde önemli bir rol oynamasına rağmen, hala iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün yalnızca bir parçası olduğunu da belirtti. Wells Fargo’nun piyasa analistleri, 2024 portföy fikirlerinde emtialara geniş bir şekilde maruz kalınmasını tavsiye ediyor. Ayrıca, yatırımcıların yeni yılın ilk yarısındaki zayıflıklarda alım yapmaları gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x