Rumlar sahneye çıktı! Karabağ’dan ayrılan Ermenilere yeni adres

Karabağ’da Azerbaycan’ın zafere ulaşmasıyla başlayan yeni dönem bir yandan tarafların müzakereleri bir yandan da göçle devam ediyor.

BM: KÖTÜ MUAMELE YOK

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), bir hafta içinde 89 bin Ermeninin Karabağ’dan ayrıldığını ve göç edenlere yönelik herhangi bir kötü muamele bildirilmediğini duyurdu. UNHCR Ermenistan Temsilcisi Kavita Belani, Azerbaycan tarafının göçmenlere karşı kötü muamele sergilediğine dair bir olay yaşanmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler ekipleri, Karabağ’da yaşayan yaklaşık 120 bin kişiden dörtte üçünün ayrılmasıyla Ermenistan’da gitgide artan acil insani durum nedeniyle alarma geçmiş halde.

BM ayrıca Azerbaycan’ın daveti üzerine Karabağ’a bir heyet gönderiyor. Karabağ’daki ayrılıkçı rejim, Birleşmiş Milletler heyetlerinin bölgeye erişimine 30 yıldır izin vermiyordu.

Azerbaycan tarafında ise, sınırda sıkı bir kontrol var. Azerbaycan sınır muhafızları, Laçın koridorundan Ermenistan’a geçmeye çalışan önemli iki ismi daha yakaladı. Karabağ’daki ayrılıkçıların milis ordusunda görev yapan tümgeneral David Manukyan, kontrol noktasında gözaltına alındı. Davit Manukyan, tıpkı Ruben Vardanyan gibi helikopterle Bakü’ye götürüldü ve tutuklandı.

Perşembe günü ayrıca Levon Mnatsakanyan da gözaltına alındı. Kağıt üstündeki yönetim tarafından general rütbesi verilen Levon Mnatsakanyan, 2015’ten 2018’e kadar işgal rejiminin savunma bakanı olarak görev yapmıştı.

Azerbaycan askerleri, Karabağ’daki işgal rejiminin lideri Ruben Vardanyan’ı hafta içinde yine Laçın’da yakalamıştı.

RUMLARDAN ÇİRKİN AÇIKLAMA

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarması ve Karabağ’a 30 yıl sonra dönmeye hazırlanması, Ermenistan’ın sıkı müttefiklerini oldukça rahatsız etmiş görünüyor. Güney Kıbrıs Rum yönetimi, resmi açıklamayla Ermenistan’a destek verip Azerbaycan’ın ‘etnik temizlik’ yaptığını ileri sürdü. Uluslararası toplumu Azerbaycan’a karşı harekete geçmeye çağıran Rumlar, Bakü yönetiminin 19 Eylül’de başlayıp 24 saatte zafere ulaşan operasyonunu da kınadıklarını duyurdu.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x